- Prawo i Budowa : Budownictwo i Nieruchomości - https://prawoibudowa.pl -

Cel publiczny inwestycji, jako ważna przesłanka wydania decyzji o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości

Czym jest cel publiczny ?

Regulacja celu publicznego została umiejscowiona w treści art. 6 UGN. Z jednej strony przedstawiony tam katalog ma charakter zamknięty, z drugiej jego pkt 10) określa możliwość określenia celów w innych ustawach. Z pewnością dla przedsiębiorcy przesyłowego najważniejsze będą pkt 2), 3) oraz 4), które charakteryzują cel publiczny jako:

„..(…) 2)   budowa i utrzymywanie ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej, a także innych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń;

3)   budowa i utrzymywanie publicznych urządzeń służących do zaopatrzenia ludności w wodę, gromadzenia, przesyłania, oczyszczania i odprowadzania ścieków oraz odzysku i unieszkodliwiania odpadów, w tym ich składowania;

4)   budowa oraz utrzymywanie obiektów i urządzeń służących ochronie środowiska, zbiorników i innych urządzeń wodnych służących zaopatrzeniu w wodę, regulacji przepływów i ochronie przed powodzią, a także regulacja i utrzymywanie wód oraz urządzeń melioracji wodnych, będących własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego;..(…)”.

Kto może realizować cele publiczne ?

Cele publiczne wymienione w ustawie o gospodarce nieruchomościami i w innych ustawach mogą być realizowane nie tylko przez Skarb Państwa (czy też państwo) oraz jednostki samorządu terytorialnego, ale także przez inne podmioty (chyba że przepis jakiejś ustawy stanowi w danej sprawie inaczej). Z pewnością, co zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 maja 2008 roku[1] [1] pojęcie inwestycji celu publicznego oparte jest w swojej istocie na kryterium przedmiotowym, nie za zaś podmiotowym: „ […]. Oznacza to, że inwestycję tego typu stanowi każde działanie o zasięgu lokalnym i ponadlokalnym, które realizuje cele publiczne, bez względu na to czy inwestorem jest podmiot prywatny czy publiczny. Nie ma również znaczenia zaangażowanie środków publicznych. Inwestycja celu publicznego może być finansowana równie dobrze w całości ze środków prywatnych jak i publicznych, o ile tylko realizuje cele zawarte w zamkniętym katalogu przepisu art. 6 [2] ustawy o gospodarce nieruchomościami”.

 

Przykłady inwestycji celu publicznego z orzecznictwa sądów administracyjnych

 

 

  •  Przepis art. 6 pkt 2 u.g.n. zalicza do celów publicznych wszystkie tam wymienione inwestycje, nie ograniczając ich zakresu pod względem przedmiotowym, czy też podmiotowym bądź innym. Nie ma więc powodów, aby dokonywać wykładni tego przepisu na zasadzie wyjątku od reguły (II OSK 1133/11 wyrok NSA W-wa 2011.08.04).

[1] [3] wyrok NSA z dnia 15 maja 2008 r., II OSK 548/07 [4], LEX nr 503449).