Konferencja z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – przekształcenie użytkowania wieczystego

Wiadomości

11.01.2019


W dniu 10 stycznia 2019 r. prawnicy z naszej Kancelarii wzięli udział w konferencji z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju - Departamentu Gospodarki Nieruchomościami oraz Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji organizowanej przez Wielkopolską Izbę Budownictwa w Poznaniu.

Przedstawiciele Ministerstwa przedstawili założenia ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz założenia programu Mieszkanie Plus w Wielkopolsce. Jak wskazywali przedstawiciele resortu, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na gruntach z zabudową mieszkaniową jest ogromną reformą, która ma na celu stopniowe eliminowanie użytkowania wieczystego, a w konsekwencji, jak każda duża zmiana, wiąże się z odmienną interpretacją przepisów przez organy, czy też szeregiem problemów praktycznych. Najbliższe miesiące pokażą, które rozwiązania należy dopracować i  uzupełnić, czego świadomość ma Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Ministerstwo przyjmuje cały czas uwagi od spółdzielni, deweloperów czy też wspólnot mieszkaniowych m.in. dotyczące problemów z brakiem przekształcenia gruntów pełniących funkcje pomocnicze do zabudowy mieszkaniowej np. parkingi czy place zabaw, a także kwestii opóźnionego przekształcenia czy pomocy de minimis.

Na naszym portalu Prawo i budowa przedstawiamy Państwu główne założenia tzw. ustawy przekształceniowej oraz analizujemy możliwe problemy w interpretacji przepisów – https://prawoibudowa.pl/kategoria/nieruchomosci/page/2/. Należy liczyć się z tym, że dopiero praktyka pokaże, na ile sprawnie uda się przeprowadzić uwłaszczenie gruntów z zabudową mieszkaniową, co będzie impulsem do dalszych prac nad całkowitym uwłaszczeniem, bowiem docelowo ustawodawca zamierza zlikwidować instytucję użytkowania wieczystego.

MASZ PYTANIE DOTYCZĄCE TEGO
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS

Zobacz inne artykuły z tego działu

Jakub Arczyński prelegentem podczas szkolenia MMC

Łukasz Kułaga prelegentem szkolenia „Deweloper w nowym otoczeniu prawnym”

Waloryzacja wynagrodzeń wykonawców

Adwokat Jakub Arczyński prelegentem podczas konferencji organizowanej przez Puls Biznesu


Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Dowiedz
się jak
możemy
Tobie
pomóc