- Prawo i Budowa : Budownictwo i Nieruchomości - https://prawoibudowa.pl -

Pozwolenie wodnoprawne – termin ważności a inwestycja budowlana

Odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących urządzeń wodnych

Warte podkreślenia już na tym etapie jest, że przepisy dotyczące urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio do obiektów mostowych, rurociągów, linii energetycznych, linii telekomunikacyjnych oraz innych urządzeń, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, prowadzonych przez wody powierzchniowe oraz przez wały przeciwpowodziowe, a także do robót w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany naturalnych przepływów wód, stanu wód stojących i stanu wód podziemnych poza granicami nieruchomości gruntowej, na które prowadzone są roboty.

Pozwolenie wodnoprawne a inwestycja budowlana

Pozwolenie wodnoprawne powinno być ważne w chwili uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę oraz w chwili rozpoczęcia prowadzenia robót budowlanych.

Upływ terminu ważności pozwolenia wodnoprawnego po rozpoczęciu prowadzenia robot budowlanych pozostaje bez wpływu na możliwość ich kontynuowania.

W pozwoleniu wodnoprawnym nie ma obowiązku określenia, na jaki okres się je wydaje, jeśli dotyczy wykonania urządzeń wodnych, regulacji wód oraz wykonywania robót lub obiektów budowlanych mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej.

Pozwolenie wodnoprawne przykładowo wygasa, jeśli:

Przedłużenie ważności pozwolenia wodnoprawnego

Art. 414 ust. 9 Prawa wodnego stwarza możliwość wydłużenia wyżej wskazanego 3 oraz 6-letniego okresu na rozpoczęcie wykonywania urządzeń wodnych w drodze decyzji na okres nie dłuższy niż 3 lata. Wydłużenie następuje na wniosek, który musi być złożony przed wygaśnięciem pozwolenia.

Organ przedłuży ważność pozwolenia, jeśli nie będzie to sprzeczne z ustaleniami planów i programów ochronnych wskazanych w art. 396 Prawa wodnego oraz nie będzie wymagać przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub obszar Natura 2000.