W dniu 23. marca 2014 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę dotyczącą możliwości i skuteczności podniesienia przez przedsiębiorcę przesyłowego w toku postępowania o ustanowienie służebności przesyłu zarzutu zasiedzenia służebności o treści odpowiadającej służebności przesyłu przez jego poprzednika prawnego, niebiorącego udziału w postępowaniu.
Sąd Najwyższy odpowiedział na pytanie postawione przez Sąd Okręgowy rozstrzygający sprawę o ustanowienie służebności przesyłu:
Czy w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu sąd jest uprawniony do rozpoznania zarzutu zgłoszonego przez uczestnika postępowania-przedsiębiorcę przesyłowego, że wykonuje służebność odpowiadającą służebności przesyłu objętej wnioskiem o jej ustanowienie, gdyż taka służebność bądź służebność o treści odpowiadającej służebności przesyłu powstała już z mocy prawa w drodze jej nabycia przez zasiedzenie przez osobę trzecią- poprzednika prawnego uczestnika (Skarb Państwa), nie biorącą udziału w tym postępowaniu, czy też wykazanie tej okoliczności może nastąpić wyłącznie w postępowaniu prowadzonym w oparciu o art. 609 k.p.c. i art. 610 k.p.c.?
W odpowiedzi na w/w pytanie Sąd Najwyższy uznał, że w sprawie z wniosku właściciela nieruchomości o ustanowienie służebności odpowiadającej treści służebności przesyłu sąd może rozpoznać zarzut posiadacza urządzeń przesyłowych, że służebność została nabyta przez zasiedzenie przez jego poprzednika prawnego, niebiorącego udziału w sprawie.
Uchwała SN z dnia 23. marca 2016 r., sygn. akt: III CZP 101/15.
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS