
Do dnia 1 grudnia 2019 r. przedsiębiorcy wpisani do rejestru przedsiębiorców KRS mają czas na wskazanie maksymalnie dziesięciu pozycji przedmiotu działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w tym jednego przedmiotu przeważającej działalności na poziomie podklasy. Powyższy obowiązek nie wiąże się z koniecznością zmiany umowy spółki, statutu czy aktu założycielskiego. Wymóg ten wprowadziła nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 1 grudnia 2014 roku, a zatem przedsiębiorcy na wypełnienie obowiązku mieli aż 5 lat. Celem tych zmian było uporządkowanie informacji znajdujących się w KRS.
Natomiast do dnia 15 września 2019 r. należało wskazać adresy do doręczeń osób uprawnionych do reprezentacji podmiotu, w tym członków zarządu, prokurentów i wspólników. Spółki kapitałowe są również zobowiązane do złożenia oświadczenia o adresach do doręczeń osób uprawnionych do powołania członów zarządu.
Konsekwencją niedopełnienia powyższych obowiązków będzie wszczęcie postępowania przymuszającego przez sąd rejestrowy. W przypadku niedopełnienia obowiązków pomimo wezwania sąd rejestrowy będzie mógł nałożyć grzywnę w wysokości do 15 000 zł na członków zarządu lub wspólników uprawnionych do reprezentacji podmiotu. W przypadku nieuiszczenia grzywny, sąd rejestrowy może wymierzyć kary aresztu.
Warto zatem dokonać jak najszybciej aktualizacji danych w KRS, tak aby ustrzec się przed postępowaniem przymuszającym.
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS
Zobacz inne artykuły z tego działu
Jakub Stefan Arczyński prelegentem podczas warsztatów online organizowanych przez MMC Polska
Łukasz Kułaga prelegentem podczas Kongresu Real Estate Magazine

„Wyrok TK w sprawie ustawy krajobrazowej. Kto może liczyć na odszkodowanie? Co dalej z uchwałami krajobrazowymi w 2024 r...
