Służebność przesyłu ustanowiona w drodze umowy z właścicielem nieruchomości lub na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu jest ograniczonym prawem rzeczowym obciążającym daną nieruchomość. Zarówno w umowach jak i orzeczeniach sądowych często wskazuje się, że służebność jest ustanawiana „na czas nieoznaczony”.
http://www.flickr.com/photos/41506934@N03/5704133786Ograniczone prawo rzeczowe
Należy wskazać, że w świetle prezentowanych w orzecznictwie i piśmiennictwie prawniczym stanowisk nie budzi wątpliwości fakt, że prawo do korzystania z nieruchomości przez przedsiębiorcę przesyłowego na podstawie służebności przesyłu ma charakter trwały. Nie jest on jednak uprawnieniem wieczystym.
Czas nieoznaczony
Uprawnienie przysługujące Inwestorowi – przedsiębiorstwu przesyłowemu ze służebności przesyłu będą mogły być wykonywane tak długo, jak na danej nieruchomości będą posadowione i eksploatowane odpowiednie urządzenia przesyłowe. W treści służebności przesyłu oświadczenie właściciela lub postanowienie sądu wskazuje na ustanowienie służebności na czas nieoznaczony.
Przypadki wygaśnięcia służebności
Służebność przesyłu z pewnością wygasa także z chwilą likwidacji przedsiębiorcy przesyłowego. Jeżeli służebność wygasła, to przedsiębiorca zobowiązany jest usunąć urządzenia przesyłowe, które utrudniają korzystanie z nieruchomości.
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS