JAK ZGŁOSIĆ WYCINKĘ DRZEW ?

Nieruchomości

3.11.2017


Oprócz ogólnej zasady uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew oraz ustalenia katalogu zwolnień od ww. zezwolenia ustawodawca przewidział również tryb pośredni w postaci zgłoszenia zamiaru wycinki drzew. Tryb ten oparty jest na zgłoszeniu wycinki, a następnie milczącej zgodzie organu. Jest on dedykowany osobom fizycznym usuwającym drzewa lub krzewy o określonym obwodzie pnia w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgłoszenie zamiaru wycinki – procedura uproszczona

Zgłoszenie zamiaru wycinki drzewa lub krzewu do właściwego organu jest wymagane w sytuacji gdy drzewa lub krzewy mają być usunięte z nieruchomości, stanowiących własność osób fizycznych w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej, a obwód pnia drzewa mierzony na wysokości 5 cm przekracza wielkości:

  1. a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  2. b) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  3. c) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zgłoszenia dokonuje się do organu właściwego do wydania zezwolenia na wycinkę drzewa, czyli do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od organu wykonawczego w danej gminie. Zgłoszenie zawiera imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości. Po skutecznym dokonaniu zgłoszenia właściwy organ w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia dokonuje oględzin w celu ustalenia nazwy i gatunku drzewa oraz obwodu pnia sporządzając protokół. W ciągu 14 dni od oględzin organ może wnieść sprzeciw m.in. kiedy drzewo rośnie na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, albo na terenie chronionym bądź objętym formami ochrony przyrody.

Jeżeli po upływie tego terminu organ nie wniósł sprzeciwu, mamy do czynienia z tzw. milczącą zgodą i wówczas zgłaszający może przystąpić do wycinki. W celu przyspieszenia wycinki organ właściwy może wydać  przed upływem 14 dni od oględzin zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, co będzie miało szczególne znaczenie w przypadku, gdy dokonanie wycinki miałoby nastąpić niezwłocznie, a dokonującemu wycinki zależy na czasie. Zgłaszający ma 6 miesięcy od skutecznego dokonania zgłoszenia i milczącej zgody organu na wycinkę drzewa lub krzewu, którego zgłoszenia dokonał. Po tym czasie potrzebne będzie ponowne zgłoszenie.

Należy jednak pamiętać, ze wycinka przeprowadzona w tym trybie jest dopuszczalna wyłącznie na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Z uproszczonego trybu zgłoszenia nie będą mogli skorzystać np. deweloperzy. W świetle aktualnych regulacji jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę w celu związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej – a budowa jest realizowana  na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo – organ właściwy uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin, nałoży na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa. Taki rygor ma przeciwdziałać próbom obejścia przepisów o uzyskaniu zezwolenia i uiszczeniu opłaty poprzez wycięcie drzew przez osoby fizyczne realizujące wycinkę w trybie zgłoszenia, które w rzeczywistości zamierzają dokonać wycinki na potrzeby związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (w okresie 5 lat po dokonaniu wycinki). Wysokość opłaty jest określona w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie wysokości stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów i zależy od obwodu pnia drzewa lub powierzchni krzewu oraz od rodzaju drzewa lub krzewu. Przy drzewach rzadziej spotykanych w Polsce np. cis czy jałowiec, stawki mogą wynosić nawet 210 zł za 1 cm obwodu pnia.

Obecna regulacja wycinki drzew ogranicza usuwanie drzew przez właścicieli nie będących przedsiębiorcami z posesji prywatnych. Poprzednia regulacja dawała im wolną rękę w zakresie wycinki, jednak ograniczenie w postaci zgłoszenia nie będzie dla nich tak uciążliwe jak uzyskanie zezwolenia i uiszczenie opłaty. Przyjęcie trybu milczącej zgody, może powodować – w przeciwieństwie do zezwolenia – niepewność sytuacji przez czas, kiedy organowi płynie termin na zgłoszenie sprzeciwu. Z jednej strony chcący dokonać wycinki dokonuje zgłoszenia, wykonuje określone pomiary, aby zakwalifikować drzewo, a potem musi oczekiwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni na upływ terminu do zgłoszenia sprzeciwu. Organ może nawet w ostatnim dniu terminu wysłać do zgłaszającego wycinkę sprzeciw, który zniweczy jego zamierzenie.

O opłatach za wycinkę drzew i krzewów oraz stawkach określonych w akcie wykonawczym przeczytacie Państwo w kolejnym artykule. Szczegółowo przedstawimy również sposób liczenia opłat, a także regulacje dotyczące kar pieniężnych za niezgodną z prawem wycinkę drzew.

 

REGLAMENTACJA WYCINKI DRZEW

WYMÓG UZYSKANIA ZEZWOLENIA + UISZCZENIE OPŁATY

Co do zasady we wszystkich przypadkach poza przypadkami zwolnionymi z obowiązku uzyskania zezwolenia (art. 83f ust. 1 u.o.p.):

  1. w stosunku do albo krzewów rosnących w skupisku, których powierzchnia nie przekracza 25 m2,
  2. co do zasady w stosunku do krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne,
  3. w stosunku do drzew których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
    a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
    b) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
    c) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
  4. w stosunku do drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej
  5. w stosunku do drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego,
  6. w stosunku do drzew lub krzewów na plantacjach lub w lasach,
  7. w stosunku do drzew lub krzewów owocowych, chyba że rosną na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni;
  8. w stosunku do drzew lub krzewów usuwanych w związku z: funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub zoologicznych, parków narodowych, parków krajobrazowych lub rezerwatów przyrody, budową wału przeciwpowodziowego, poprawieniem widoczności sygnalizatorów i pociągów, ułatwieniem eksploatacji urządzeń kolejowych, usunięciem przeszkód lotniczych, udrożnieniem i utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych, przeprowadzaną akcją ratownicza przez jednostki ochrony przeciwpożarowej lub inne właściwe służby.

WYMÓG DOKONANIA ZGŁOSZENIA

Dokonanie zgłoszenia jest konieczne jeżeli wycinka ma dotyczyć drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm przekracza wielkości:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
    + UWAGA: Jeśli w okresie 5 lat od dokonania oględzin (celem wydania zezwolenia) właściciel terenu na którym dokonano wycinki, przeznaczy swoją działkę na działalność gospodarczą, będzie musiał uiścić opłatę za wycięte wcześniej drzewa.
MASZ PYTANIE DOTYCZĄCE TEGO
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS

Zobacz inne artykuły z tego działu

przekształcenie użytkowania wieczystego we własność ustawa

Przepisy „#StopPatodeweloperka” – jakie zmiany w prawie wprowadza nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicz...

Wycinka drzew – co trzeba wiedzieć?

Obowiązki właścicieli i zarządców budynków w zakresie norm technicznych i przeciwpożarowych

Uruchomienie Portalu Danych o Obrocie Mieszkań


Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Dowiedz
się jak
możemy
Tobie
pomóc