Roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu przewidziane w art. 3052 par 1 kc nie ulega przedawnieniu - to sedno uchwały Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 2013 r. (III CZP 101/12).
http://www.flickr.com/photos/20741443@N00/2423929597Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego – roszczenie to istnieje tak długo, jak długo trwa ta sytuacja, a po jej zmianie wygasa. Nie ulega więc przedawnieniu, gdyż ustawodawca w sposób szczególny ukształtował możliwość jego dochodzenia. Celem wprowadzenia roszczenia o ustanowienie przesyłu było nie tylko uregulowanie tych kwestii na przyszłość. Miał on skutkować także – a może przede wszystkim – uporządkowaniem trwających od wielu lat stanów faktycznych, niekorzystnych z punktu widzenia społecznego. Przyjęcie możliwości przedawnienia roszczenia przewidzianego w art. 3052 § 1 k.c. nie dałoby się pogodzić z powyższymi celami.
W praktyce nie zostaliby objęci tą regulacją przedsiębiorcy, którzy utrzymywali urządzenia przesyłowe na cudzym gruncie w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej i z różnych przyczyn nie zdążyli wystąpić z roszczeniem o ustanowienie służebności przesyłu przed dniem 3 sierpnia 2011 r. Celem wprowadzenia roszczenia o ustanowienie przesyłu było nie tylko uregulowanie tych kwestii na przyszłość. Miał on skutkować także – a może przede wszystkim – uporządkowaniem trwających od wielu lat stanów faktycznych, niekorzystnych z punktu widzenia społecznego. Przyjęcie możliwości przedawnienia roszczenia przewidzianego w art. 3052 § 1 k.c. nie dałoby się pogodzić z powyższymi celami.
Co za tym idzie, przedsiębiorcy ci w dalszym ciągu nie mogliby uzyskać pewnego i trwałego tytułu prawnego do korzystania w tym zakresie z cudzego gruntu.
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS