Sąd Najwyższy o ochronie podwykonawców.

W miniony piątek Sąd Najwyższy wydał uchwałę, w której przedstawił swoje stanowisko w zakresie kwestii odpowiedzialności inwestora za wypłatę wynagrodzenia podwykonawcom. Chodzi o sytuację, w której wykonawca odstępuje od umowy z podwykonawcami. Czy ich interesy są wówczas chronione?

W kilku ostatnich artykułach Mecenas Jakub Arczyński przybliżył kwestie związane z odpowiedzialnością inwestora za wypłatę wynagrodzenia podwykonawcy oraz opisał jakie działania muszą podjąć podwykonawcy, jeśli zależy im na uzyskaniu zwiększonej ustawowej ochrony. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10. lipca 2015 r. (sygn. akt: III CZP 45/15) pozwala na rozszerzenie rozważań nad omawianymi kwestiami.

Stan faktyczny

W sprawie, która przyczyniła się do wydania uchwały generalny wykonawca zgłosił podwykonawcę, na co inwestor wyraził zgodę. Problem był „typowy” – wykonawca nie zapłacił podwykonawcy za wykonane prace. Sytuacja skomplikowała się jednak o tyle, że wykonawca po krótkim czasie odstąpił od umowy z podwykonawcą i ogłosił upadłość. W związku z brakiem zapłaty wynagrodzenia podwykonawca zdecydował się dochodzić swoich roszczeń od inwestora.

Solidarna odpowiedzialność inwestora

Sąd rozstrzygający sprawę powziął wątpliwości do interpretacji art. 6471 § 5 k.c Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem zawierający umowę o roboty budowlane z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

Stanowiska stron były następujące:

  • powód – podwykonawca domagał się zapłaty wynagrodzenia przez inwestora;
  • inwestor – twierdził z kolei, że skoro umowa z podwykonawcą została rozwiązana przez generalnego wykonawcę, to nie ponosi on odpowiedzialności za zapłatę wynagrodzenia.

Wobec nieuregulowania kwestii wprost w przepisach, sąd zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego:

„Czy, będące realizacją umownego prawa odstąpienia, odstąpienie przez wykonawcę, od zawartej z podwykonawcą umowy o roboty budowlane, na którą inwestor wyraził zgodę, powoduje ustanie, wskazanej w art. 6471 § 5 k.c., solidarnej z wykonawcą odpowiedzialności inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę, czy też takie odstąpienie pozostaje bez wpływu na istnienie tej odpowiedzialności?”

Stanowisko Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy przyznał rację inwestorowi. W omawianej uchwale uznał, że w sytuacji, w której generalny wykonawca odstąpi od umowy o roboty budowlane zawartej z podwykonawcą, inwestor nie ponosi solidarnej odpowiedzialności za zaległe wynagrodzenie.

 

Uchwała Sądu Najwyższego budzi wątpliwości naszego Zespołu. Rozważyć należy bowiem, czy jej treść nie stoi w sprzeczności z intencją ustawodawcy, który wprowadzając przepis art. 6471 § 5 k.c. miał przecież na celu poszerzenie ochrony interesów podwykonawców.

Autor:
Paulina Skonieczna

Jeśli nie mieliście Państwo jeszcze okazji zapoznać się z artykułami dotyczącymi odpowiedzialności inwestora, zapraszamy do lektury:

http://prawoibudowa.pl/milczenie-inwestora-czy-moze-powodowac-odpowiedzialnosc-za-wynagrodzenie-podwykonawcy/

http://prawoibudowa.pl/odpowiedzialnosc-inwestora-wobec-podwykonawcy-czy-odpowiada-takze-za-odsetki/

MASZ PYTANIE DOTYCZĄCE TEGO
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS

Zobacz inne artykuły z tego działu

podwykonawstwo w zamówieniach publicznych

Zamówienia Publiczne: Bezpośrednia zapłata podwykonawcy

kto odpowiada za awarie przyłącza wodociągowego

Awaria kanalizacji – kto zapłaci?

Kara umowna za odstąpienie od umowy w wyniku niewykonania zobowiązania pieniężnego niedopuszczalna

Łączenie kar umownych za nieterminowość oraz odstąpienie od umowy. Ciekawe orzeczenie SN


Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Dowiedz
się jak
możemy
Tobie
pomóc