Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 07. października 2015 r. wydał orzeczenie, na które od dawna czekało środowisko związane z realizacją inwestycji sieciowych. Postanowienie ma szansę odmienić los inwestycji, ponieważ chodzi o kwestię doniosłą praktycznie– wstrzymanie wykonania zezwoleń na niezwłoczne zajęcie nieruchomości, co do których organ wydał decyzję ograniczającą sposób korzystania.
![](https://prawoibudowa.pl/wp-content/uploads/2015/10/2.jpg)
Tematyka wstrzymywania wykonania zezwoleń na niezwłoczne zajęcie była już przez nas poruszana. W jednym z artykułów (http://prawoibudowa.pl/ustawa-z-dnia-21-sierpnia-1997-r-o-gospodarce-nieruchomosciami/) analizowaliśmy linię orzeczniczą sądów administracyjnych. Wówczas co do zasady wydawane rozstrzygnięcia były zgodne – sądy wstrzymywały wykonanie decyzji, co argumentowały nierozerwalnym związaniem decyzji wydawanych na podstawie art. 124 ust. 1 i 124 ust. 1a ugn.
W praktyce bez znaczenia pozostawał interes inwestora oraz dbałość o bezpieczeństwo i jakość dostaw energii.
W opisywanej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji o zezwoleniu na niezwłoczne zajęcie nieruchomości, a zażalenie na to postanowienie złożył inwestor.
W najnowszym orzeczeniu NSA uwzględnił wreszcie interes nie tylko uczestników postępowania (inwestorów), ale zwrócił uwagę także na interes państwa. Sąd zgodził się z argumentacją inwestora, że za uwzględnieniem zażalenia przemawiają:
- znaczne zagrożenie dla bezpiecznej i niezawodnej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego;
- narażenie uczestnika postępowania oraz Skarbu Państwa na utratę wielomilionowych dotacji;
- fakt, że przedsięwzięcie polegające na budowie napowietrznej linii elektroenergetycznej stanowi inwestycję celu publicznego zapewniającą poprawę jakości i niezawodności zasilania odbiorców energii elektrycznej oraz wzrostu bezpieczeństwa jej dostaw
- ważny interes społeczny i gospodarczy, bowiem inwestycja ma znaczenie dla bezpieczeństwa elektroenergetycznego Rzeczypospolitej Polskiej.
Postanowienie niewątpliwie stanowi przełom w dotychczasowej linii orzeczniczej. I choć nie jest powiedziane, że odtąd wszystkie sądy administracyjne zgodzą się z argumentacją inwestorów, to jednak nowe stanowisko NSA może mieć znaczny wpływ na przebieg kolejnych postępowań związanych z realizacją inwestycji przesyłowych.
Postanowienie NSA z dnia 07. października 2015 r., I OZ 1205/15.
Autor:
Paulina Skonieczna
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS