Ochrona przed niesolidnym kontrahentem

Nieodłącznym czynnikiem towarzyszącym relacjom biznesowym jest ryzyko związane z nawiązaniem współpracy z kontrahentem niewykonującym swych zobowiązań. Sytuacja taka wpływ ma nie tylko na bilans prowadzonego przedsiębiorstwa, ale może również uniemożliwić wykonanie zawartych z innymi partnerami biznesowymi umów.

Dla ochrony przedsiębiorców przed konsekwencjami nawiązania kontaktów gospodarczych z kontrahentem nierzetelnym, kodeks cywilny przewiduje liczne zabezpieczenia. Uwzględnienie ich w podpisywanej umowie może ograniczyć negatywne skutki dokonanych wyborów biznesowych.

Prawo do odstąpienia

Najważniejszym z praw wierzyciela jest prawo do odstąpienia od zawartej z niesolidnym partnerem umowy wzajemnej. Można to uczynić po uprzednim wyznaczeniu dłużnikowi dodatkowego terminu na wykonanie zobowiązania. Powyższe uprawnienie wierzyciela wynika z przepisów prawnych i nie jest zależne od uwzględnienia go w zawartej umowie. Strony mają jednakże możliwość rozszerzenia możliwości odstąpienia, wskazując w umowie okoliczności będące jego podstawą oraz termin, w którym złożenie takiego oświadczenia będzie możliwe. W sytuacji spełnienia się określonych w umowie przesłanek odstąpienia, nie będzie konieczne uprzednie wezwanie kontrahenta do wykonania zobowiązania.

Odszkodowanie

Wierzyciel ma prawo domagać się od dłużnika również odszkodowania z tytułu strat poniesionych w wyniku niewłaściwego bądź nieterminowego wykonania przez niego zobowiązań. Warto jednak pamiętać o tym, iż uprawnienie to nie przysługuje w przypadku odstąpienia od zawartej umowy.

Kara umowna

Alternatywą dla dochodzenia od dłużnika odszkodowania jest zawarcie w umowie postanowień dotyczących kary umownej. Polega to na określeniu z góry kwoty, jaką kontrahent zobowiązuje się zapłacić w wyniku niewłaściwego lub nieterminowego wykonania przyjętych zobowiązań.

Ze względu na często występujące w działalności gospodarczej trudności z wyegzekwowaniem świadczeń od nierzetelnych partnerów biznesowych, warto już na etapie podpisywania umowy zabezpieczyć swoje przyszłe interesy, uwzględniając w niej przede wszystkim postanowienia dotyczące odstąpienia lub kary umownej.

MASZ PYTANIE DOTYCZĄCE TEGO
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS

Zobacz inne artykuły z tego działu

podwykonawstwo w zamówieniach publicznych

Zamówienia Publiczne: Bezpośrednia zapłata podwykonawcy

kto odpowiada za awarie przyłącza wodociągowego

Awaria kanalizacji – kto zapłaci?

Kara umowna za odstąpienie od umowy w wyniku niewykonania zobowiązania pieniężnego niedopuszczalna

Łączenie kar umownych za nieterminowość oraz odstąpienie od umowy. Ciekawe orzeczenie SN


Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Dowiedz
się jak
możemy
Tobie
pomóc