Rok 2023 pod znakiem zmian w prawie budowlanym

Budowa

12.01.2023


Rozpoczynający się rok niewątpliwie będzie obfitował w zmiany w prawie budowlanym. Część przepisów została już uchwalona i stopniowo od 2023 r. będzie wdrażana, druga część jednak pozostaje nadal na etapie planowania i projektowania. Co jednak wiadomo na temat zmian w prawie budowlanym w najbliższym czasie?

Elektroniczna książka obiektu budowlanego

Jako jeden z elementów cyfryzacji budownictwa, wraz z początkiem 2023 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące elektronicznej książki obiektu budowlanego (EKOB). Za pośrednictwem portalu internetowego dedykowanego dla wszystkich właścicieli i zarządców obiektów budowlanych możliwe będzie prowadzenie pełnej dokumentacji budowlanej.

Znana wszystkim książka obiektu budowlanego, jednak w interaktywnej formie, pozwoli zapewnić pełną kontrolę właścicieli i zarządców budynków nad aktualnością kontroli i przeglądów, zapewni szybki i bezpośredni dostęp do dokumentacji obiektów budowlanych w dowolnym czasie i miejscu, a przede wszystkim wprowadzi udogodnienie w postaci umieszczenia całej dokumentacji w jednym miejscu.

Cyfryzacja budownictwa przewiduje, że elektroniczne książki, równocześnie z tymi w formie papierowej funkcjonować będą do dnia 31 grudnia 2026 r. Po tym czasie właściciel i zarządca obiektu budowlanego, który prowadził książkę w postaci papierowej będzie zobowiązany założyć EKOB. 

Więcej informacji na temat EKOB znaleźć można na naszej stronie, w artykule pt. “Od stycznia książka obiektu może być elektroniczna”.

EDB – czyli elektroniczna wersja dziennika budowy

Dziennik budowy od zawsze stanowił najważniejszy dokument na budowie, a jego prowadzenie wiązało się z prowadzeniem go w określony sposób i przechowywaniem w bezpiecznym miejscu.

W ramach nowelizacji prawa budowlanego od 27 stycznia 2023 r. zostanie uruchomiony publicznie Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB), który ma na celu m.in. ułatwienie inwestorom zarządzanie procesem budowlanym. System ten pozwoli również na załatwienie wielu formalności online jak np. wystąpienie z wnioskiem o wydanie dziennika budowy oraz jego złożenie wraz z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie.

Podobnie jednak jak w przypadku EKOB, dziennik budowy prowadzony w dotychczasowej formie również będzie mieć swój termin ważności. Papierowy, tradycyjny dziennik budowy będzie bowiem dostępny dla inwestorów do 2030 r., a po tym terminie nastąpi obowiązkowe przejście na EDB.

Więcej o funkcjonowaniu i przyszłości EDB pisaliśmy w naszym artykule pt. “Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) już w 2023 r.

Zapowiedź kolejnych zmian

Oprócz omówionych powyżej (pewnych) zmian, co do których znana jest data wejścia w życie, jeszcze przed końcem 2022 r. zostały zapowiedziane kolejne zmiany w prawie budowlanym na najbliższy rok.  Zapowiedziane zmiany mają stanowić kolejny etap cyfryzacji, upraszczania i przyspieszania procesu inwestycyjno-budowlanego, a wśród propozycji zmian znalazły się propozycje dotyczące m.in. rozszerzenia katalogu obiektów budowlanych i robót budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz dokonania zgłoszenia.

Najważniejszym założeniem projektowanej ustawy będzie umożliwienie budowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m2 na podstawie jednolitej procedury. Oznacza to, że być może jeszcze w 2023 r. wybudowanie domu jednorodzinnego, dwukondygnacyjnego nastąpi jedynie na podstawie zgłoszenia, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Choć rozwiązanie to cieszy się największym zainteresowaniem, liczyć się trzeba z tym, że w takich przypadkach to na architektach i kierownikach budowy będzie spoczywać cała odpowiedzialność za prawidłowe przeprowadzenie procesu budowy domów jednorodzinnych bez pozwolenia.

W ramach zapowiadanych zmian na 2023 r. proponuje się także rozszerzenie katalogu inwestycji niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, a wymagających jedynie dokonania zgłoszenia. Znaleźć się w nim mają m.in. niewielkie kolumbarium, przepusty o długości do 20m, kioski i pawilony sprzedaży ulicznej o określonej powierzchni, czy budowle ochronne (m.in. schrony).

Znowelizowane prawo budowlane miałoby również zakładać utworzenie Bazy Projektów Budowlanych, której głównym celem będzie ułatwienie dostępu do projektów budowlanych i ich poszczególnych elementów organom administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego w przypadku wniosków (m.in. wniosków o pozwolenie na budowę lub na użytkowanie), zgłoszeń i zawiadomień.

Oprócz powyższego zapowiedziane zostały również na 2023 r. zmiany m.in. w zakresie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie, wprowadzenie kar za nieterminowe wydawanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę, wprowadzenie systemu teleinformatycznego do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie, czy wprowadzenie przepisów dotyczących postępowań o nieuregulowanym stanie prawnym.

Z uwagi na fakt, że na ostateczny kształt przepisów będzie trzeba jeszcze trochę poczekać, wejście w życie powyższych zmian w 2023 r. nie jest jeszcze przesądzone. O wszystkich projektach i zmianach w zakresie prawa budowlanego będziemy informować na bieżąco na naszej stronie Prawoibudowa.pl.

MASZ PYTANIE DOTYCZĄCE TEGO
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS

Zobacz inne artykuły z tego działu

Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) już w 2023 r.

Obowiązek segregowania śmieci budowlanych i rozbiórkowych pod znakiem zapytania

Specustawa dotycząca biogazowni rolniczych na horyzoncie

dziennik budowy

Nieprawomocny wyrok w sprawie budowlanej podstawą zabezpieczenia


Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Dowiedz
się jak
możemy
Tobie
pomóc