Służebność przesyłu powinna uwzględniać „odpowiednie wynagrodzenie” dla właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości. Nie ma przeciwwskazań, ażeby służebność była nieodpłatna, ale w praktyce tego typu sytuacje się nie zdarzają.
Przepisy kodeksu cywilnego nie definiują precyzyjnego sposobu ustalania wynagrodzenia (jak np. zamierzał to uczynić Ustawodawca w projekcie ustawy o korytarzach przesyłowych). Przyjmuje się, że może to być wynagrodzenie jednorazowe (ustalane w przeważającej części przypadków), ale także okresowe (znacznie rzadziej spotykane).
Ustawodawca posłużył się wyłącznie sformułowaniem „odpowiednie wynagrodzenie”, które zgodnie z bieżącym orzecznictwem winno uwzględniać m.in.:
- charakter nieruchomości, położenie, rodzaj i jej przeznaczenie wynikające z dokumentów planistycznych,
- stopień ograniczenia prawa własności (pod powierzchnią, nad powierzchnią, gabaryty urządzeń przesyłowych, etc.)
- rodzaj i parametry urządzeń przesyłowych mające wpływ na ustalenie szerokości strefy,
- częstotliwość i sposób korzystania z urządzeń przesyłowych.
W przypadku postępowania sądowego w przedmiocie ustanowienia służebności przesyłu wynagrodzenie to ustalane zostanie w oparciu o opinię biegłego sądowego – rzeczoznawcy majątkowego. Warto już na etapie zlecenia opinii sprecyzować kryteria sporządzenia opinii, bowiem z reguły sądy w postanowieniu dowodowym bardzo ogólnie określają zakres i przedmiot opinii, pomijając czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Brak uwzględnienia poszczególnych elementów oprócz określenia nieprawidłowej wysokości będzie też negatywnie wpływał na długość prowadzonego postępowania.
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS