Kara umowna a gwarancyjna

Powszechną praktyką jest zastrzeganie w treści zawieranych przez przedsiębiorców umów kar umownych z tytułu wystąpienia po stronie kontrahenta okoliczności niekorzystnych dla przedsiębiorcy, na przykład opóźnienia w wykonaniu zobowiązania, ujawnienia tajemnicy przedsiębiorstwa, a nawet nieodebrania połączenia telefonicznego.

Instytucją mniej powszechną od kary umownej jest kara gwarancyjna, która pomimo iż nie zyskała jeszcze popularności wśród mniejszych przedsiębiorców, to wielu wypadkach może okazać się dla nich korzystniejsza niż kara umowna.

Kara umowna

Karę umowną od kary gwarancyjnej odróżnia przede wszystkim jedna podstawowa cecha.
W przypadku dochodzenia zapłaty kary umownej, pozwany może bronić się podnosząc, iż dochował należytej staranności w wykonaniu zobowiązania a nastąpienie zdarzenia, którego konsekwencją jest nałożenie kary umownej nie wynikło z jego winy.

Nadto, część przedstawicieli doktryny uważa, iż skuteczne dochodzenie należności z tytułu kary umownej wymaga również wykazania przez powoda zaistnienia szkody wywołanej zachowaniem strony przeciwnej. Pogląd ten został ostatecznie odrzucony przez Sąd Najwyższy[1], jednakże wciąż znajduje zwolenników.

Kara gwarancyjna

Inaczej jest w przypadku kary gwarancyjnej. Podstawy odpowiedzialności z tytułu takiego zastrzeżenie należy bowiem upatrywać nie w przepisach mówiących o odpowiedzialności odszkodowawczej, a w regulacjach dotyczących swobody umów. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego kara gwarancyjna jest bowiem zastrzeżeniem o charakterze zobowiązaniowym i w razie wystąpienia objętych nią okoliczności, zobowiązany ma obowiązek spełnić świadczenie i to niezależnie od zaistnienia szkody czy też winy zobowiązanego.

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, iż zastrzeżenie w umowie kary gwarancyjnej jest o wiele bezpieczniejsze niż skorzystanie z instytucji kary umownej. Kara gwarancyjna daje bowiem uprawnionemu znacznie wyższe szanse na ewentualne skuteczne dochodzenie zastrzeżonych należności.

[1] Uchwała SN z 6.11.2003 r. III CZP 61 / 03, OSNC nr 5 / 2004, poz. 69.

MASZ PYTANIE DOTYCZĄCE TEGO
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS

Zobacz inne artykuły z tego działu

podwykonawstwo w zamówieniach publicznych

Zamówienia Publiczne: Bezpośrednia zapłata podwykonawcy

kto odpowiada za awarie przyłącza wodociągowego

Awaria kanalizacji – kto zapłaci?

Kara umowna za odstąpienie od umowy w wyniku niewykonania zobowiązania pieniężnego niedopuszczalna

Łączenie kar umownych za nieterminowość oraz odstąpienie od umowy. Ciekawe orzeczenie SN


Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Dowiedz
się jak
możemy
Tobie
pomóc