Odpowiedzialność inwestora wobec podwykonawcy. Czy odpowiada także za odsetki ?

Inwestor wyrażając zgodę na zawarcie umowy z podwykonawcą ponosi odpowiedzialność za roszczenia podwykonawcy wobec generalnego wykonawcy. Odpowiedzialność inwestora, o charakterze gwarancyjnym, będzie ograniczona jedynie do wynagrodzenia należnego podwykonawcy w ramach kontraktu. Inwestor nie zapłaci odsetek za opóźnienia w płatnościach spowodowanych przez generalnego wykonawcę, ani innych ubocznych należności.

Przewidziana w art. 6471 k.c. solidarna odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy umożliwia w określonych sytuacjach domaganie się zapłaty bezpośrednio od inwestora, gdy generalny inwestor odmawia uregulowania należności. W praktyce oznacza to, że inwestor może dwukrotnie zapłacić za te same roboty – pierwszy raz na rzecz generalnego wykonawcy, a następnie ponownie na rzecz podwykonawcy.

Różny zakres odpowiedzialności

Zobowiązanie inwestora ma jedynie charakter gwarancji uzyskania przez podwykonawcę należnego mu wynagrodzenia. Z tej przyczyny w orzecznictwie przyjmuje się, że inwestor ponosi odpowiedzialność wobec podwykonawcy, ale nie za wszystkie zobowiązania generalnego wykonawcy.

Inwestor nie zapłaci odsetek za opóźnienie generalnego wykonawcy

Odpowiedzialność inwestora względem podwykonawcy ogranicza się jedynie do zapłaty należności głównej (wynagrodzenia wynikającego z umowy o podwykonawstwo). Sądy stoją bowiem na stanowisku, że zakres przedmiotowy odpowiedzialności inwestora ograniczony jest w art. 6471 § 5 k.c. do wynagrodzenia należnego wykonawcy – należności głównej, nie obejmuje zaś odpowiedzialności za terminowe dokonanie zapłaty przez wykonawcę, odsetek za opóźnienie powstałych po stronie wykonawcy1.

Inwestor nie poniesie odpowiedzialności także za inne należności uboczne np. zwrot kaucji zabezpieczającej lub kwot bezzasadnie pobranych przez generalnego wykonawcę z zabezpieczenia należytego wykonania umowy. W zakresie tego typu „dodatkowych” roszczeń podwykonawcy odpowiedzialność będzie ponosił jego bezpośredni kontrahent, czyli generalny wykonawca inwestycji.

Wskazane powyżej stanowisko orzecznictwa jest racjonalne i zasługuje na aprobatę. Przepis art. 6471 § 5 k.c. wyraźnie stanowi, że inwestor ponosi solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę. Wykładnia gramatyczna tego przepisu przemawia zatem za ograniczeniem odpowiedzialności inwestora wyłącznie do wynagrodzenia (należności głównej)2 i wyłączeniem jego odpowiedzialności za należności uboczne, a zwłaszcza odsetki w opóźnieniu w zapłacie.

MASZ PYTANIE DOTYCZĄCE TEGO
ARTYKUŁU? NAPISZ DO NAS

Zobacz inne artykuły z tego działu

podwykonawstwo w zamówieniach publicznych

Zamówienia Publiczne: Bezpośrednia zapłata podwykonawcy

kto odpowiada za awarie przyłącza wodociągowego

Awaria kanalizacji – kto zapłaci?

Kara umowna za odstąpienie od umowy w wyniku niewykonania zobowiązania pieniężnego niedopuszczalna

Łączenie kar umownych za nieterminowość oraz odstąpienie od umowy. Ciekawe orzeczenie SN


Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Inwestycje
liniowe

Strefa
szkoleń

Kontakt

Dowiedz
się jak
możemy
Tobie
pomóc